Odżywki typu gainer

Zbudowanie umięśnionej sylwetki z pewnością nie jest prostym zadaniem. Zazwyczaj wymaga od nas mnóstwo samozaparcia. Istnieją jednakże liczne suplementy diety, jakie mogą w tym pomóc. Do jednej z nich należą  m.in. odżywki typu gainer, które uzupełniają działanie ćwiczeń treningowych. Na jakiej zasadzie działają? O tym już za chwilę.

Gainery – czym w ogóle są?

Gainery, to nic innego jak po prostu odżywki, których nadrzędnym zadaniem jest wspomaganie budowy masy mięśniowej. Zawierają przede wszystkim dwa podstawowe i jednocześnie niezbędne dla naszego organizmu składniki odżywcze, czyli białko oraz węglowodany. Te pierwsze pełnią rolę materiału budulcowego, zaś te drugie mają przede wszystkim dostarczać odpowiedniej dawki energii. Ich stała proporcja wynosi przeważnie 1:4 albowiem właśnie taki stosunek umożliwia sprawne budowanie tkanki mięśniowej beztłuszczowej. Co to oznacza w praktyce? Otóż wzrasta tkanka mięśniowa i jednocześnie nie pojawiają się nadprogramowe kilogramy.

Skład odżywek typu gainer

Gainery w większości składają się z białka (zawartość od 5-30%), a także węglowodanów (do 70%), o czym była już mowa wyżej. Bardzo istotna jest jakość białka. Dobre odżywki białkowe to takie, które składają się z pełnowartościowego białka, jakie jest obfite w aminokwasy egzogenne. Należą do nich między innymi: lizyna, izoleucyna,  metionina, treonina, tryptofan, walina. Im więcej tego rodzaju składników na etykiecie, tym lepszego rodzaju są to odżywki. Jednakże to nie wszystkie składniki, jakie znajdziemy wyszczególnione na opakowaniu. W związku z tym ich gainery cechują się dużą kalorycznością, w ich składzie występują również witaminy oraz minerały. A także kreatyna, glutaminy oraz tauryny. Jednym z popularniejszych preparatów jest np. Pure American Gainer

Kto powinien stosować?

Odżywki typu gainer polecane są zwłaszcza sportowcom, którym zależy na rozbudowaniu masy mięśniowej oraz poprawie wydolności swojego organizmu, a efekty pragną uzyskać w stosunkowo krótkim czasie. Jest to poza tym bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które mają kłopot z przybraniem na wadze z uwagi na bardzo szybki metabolizm. Zdarza się, że bywają stosowane przez osoby wykonujące bardzo ciężą pracę fizyczną, kiedy nie mają czasu na spożywanie regularnych posiłków. Dostarczają sobie tym samym wymaganą dawkę kalorii i witamin.