HMB – co to jest?

HMB to kwas tłuszczowy, który powstaje w organizmie z aminokwasu leucyny. Jego działanie polega przede wszystkim na zwiększeniu objętości tkanki mięśniowej. Zalicza się go zazwyczaj do odżywek antykatabolicznych, gdyż wspomaga spalanie tkani tłuszczowej. W śladowych ilościach można tą substancję odnaleźć w owocach oraz rybach.

Działanie HMB
HMB jest substancją, po którą chętnie sięgają sportowcy oraz kulturyści. Nie stronią od niej również osoby, które chcą zredukować swoją wagę, a to głównie dlatego, że HMB zmniejsza poziom tłuszczu w organizmie. To jednak nie koniec zalet, jakie ze sobą niesie. Ten kwas tłuszczowy zmniejsza poziom cholesterolu, wpływa zatem pozytywnie na nasze zdrowie. Sportowców interesuje przeważnie inny aspekt działania HMB, czyli wzmocnienie systemu odpornościowego organizmu oraz zwiększenie objętości mięśni. Jak to możliwe? HMB wpływa na rozwój siły, co oznacza lepsze i bardziej efektywne treningi, które już w prosty sposób przekładają się na budowę masy mięśniowej.

Badania naukowe niewiele mówią na temat sposobu działania HMB aczkolwiek potwierdzają, że ta substancja ta z pewnością ma duży wpływ na odbudowę komórkową.

Dawkowanie HMB
Dawkowanie uzależnione jest od kwestii indywidualnych, takich jak częstotliwość treningów oraz waga osoby przyjmującej HMB. Najczęściej przyjmuje się, że mężczyźni powinni przyjmować około 3 gramów dziennie, rozkładając tą dawkę na przynajmniej dwa – trzy  razy. Kobiety powinny przyjmować już nieco mniej, czyli około 2 gram dzień, również rozkładając tą dawkę na dwa – trzy razy.

Najlepiej przyjmować tą substancję trzy razy dziennie: pierwszą od po przebudzeniu, drugą zaraz po wykonanym treningu i trzecią tuż przed pójściem spać. Taki rytm pozwoli dobrze rozłożyć działanie HMB i nie zapomnieć o jego dawkowaniu.

Skutki uboczne HMB
HMB jako jedna z nielicznych substancji tego rodzaju nie wywołuje żadnych negatywnych skutków ubocznych. Jest to kwas bioaktywny, którego działanie jest bardzo zbliżone do witamin. Ponadto występuje on naturalnie w pożywieniu, a do tego wytwarzany jest samoistnie w organizmie człowieka. Nie jest to zatem substancja sztuczna. Nadmiar HMB jest całkowicie wydalany wraz z moczem, dlatego nie zalega w ludzkim organizmie, nie dając tym samym żadnych niepożądanych skutków.